20 Nisan 2011 Çarşamba

KOÇ BURCUNUN ÖZELLİKLERİ

KOÇ BURCUNUN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ İYİ VE KÖTÜ (GÖLGE) YANLARI
Anahtar kelime: Ben

Şifre: Bağımsız olmalı ve bireysel farkındalığımı artırmalıyım.

İlke: Eylem Olumlu uygulama: İnisiyatif Olumsuz uygulama: Tepkisellik

Özellikleri: Atılgan, etkin, tepkisel, enerjik, aceleci, hızlı, kendine aşırı güvenen, serüvenci, girişken, cesur, iddialı, dikkafalı, açık sözlü, dürüst, kendine dönük, agresif, saldırgan, çabuk öfkelenen, dikkatsiz, kavgacı, kaba, alaycı.

Koç Zodyak'ın ilk burcudur ve yeni başlangıçları temsil eder. Girişimci, atılımcı ve yeniliklere açıktır. Sıfırdan yeni bir şeyi ya da büyük bir projeyi başlatabilir ama detaylara inemediği için tamamlamakta zorlanır. Toprak elementi burçların gerçekçi ve pratik yaklaşımı detaylarda başarılı olmasına, sabit elementi burçların kararlılığı ise başladığı işlere devam etmesinde yardımcı olur. Kendi işinin başında olmak ya da en azından, yeni bir alanda öncülük etmek ister. Kimsenin ona patronluk yapmasına tahammül edemez. Yarışmayı ve rekabeti sevdiği için galip gelmek, her konuda önde olmak ister. Servet ve rahatlıktan çok ün peşinde koşar. Harekete geçmeden önce daha çok düşünme ve plan yapma alışkanlığı edinirse çok daha başarılı olabilir.

Her zaman acelesi varmış gibi bir izlenim bırakır. Ateş elementi olduğundan canlı ve isteklidir. Öncü nitelik taşıdığı için de eyleme yönelik ve hareketlidir. İddialıdır, her şeyi en iyi kendisinin bildiğine inanır ve dikkafalıdır. İlişkilerinde yöneten taraf olmak ister ve bağımsızlığına çok düşkündür.

Fazla düşünmeden, kavga eder gibi konuşabilir ve açık sözlülüğüyle insanları kırabilir. Konuşması akıcıdır ama karşısındakini etkilemek için abartıya kaçabilir. Başkalarına yardım etmeyi sevse bile temelde kendine dönüktür. Aslan burcu gibi egosu gelişmiştir ve kendini beğenir.

Mars tarafından yönetildiğinden Mars'ın özellikleri çok belirgindir. Mars enerji verir, gerilim yaratır ve tehlikeyi sever. Bu yüzden ateşli, cesur, saldırgan, cüretkar ve kavga etmeye meyilli olabilir. Çabuk parlayan bir yapısı vardır ama asla kinci değildir ve siniri çok çabuk geçer.

Gölge ve Sentez Burç

Astroloji sadece doğduğunuz anda Güneş’inizin hangi burçta olduğu değil, daha fazla ensturmanı olan,daha komplike bir bilgidir. Astrolojide kullandığımız ensturmanlarla (Evler,gezegenler,sabit yıldızlar,paranlar,orta noktalar….vs) önce kişiye kişiliği hakkında bilgi verilebildiği gibi öngörü aracı olarakta kullanılabilmektedir. Bugün öngörü araçlarından değil ama kişilinizi oluşturan oldukça önemli etkenlerden biri olan Gölge ve Sentez Burçtan bahsedeceğim sizlere.

Sentez burcunuz, doğum haritanızda en fazla değer alan nitelik ve en fazla değer alan elementin karşılık geldiği burçtur. Sentez burcunuz güneş burcunuz kadar önemlidir çünkü kişiliğinizin baskın yönlerine işaret eder. Sentez burcunuzun etkilerini ortaya koyarken extra bir çaba sarf etmezsiniz. Kendiliğinizden doğal bir şekilde sentez burcunuzun özelliklerini yansıtırsınız.

Gölge Burç ise; en az değer alan nitelik ile en az değer alan elementin karşılık geldiği burçtur. Gölge burç hayatınızda ve kişiliğinizde eksik olan, tamamlanması gereken, hatta belki öğrenmeniz gereken özelliklerdir. Sentez burcunuz sizde var olmayan,minimum özellikler olduğu için bir şekilde bunu telafi etmemiz gerekir ama nasıl? İşte işin güzel tarafı,hatta bunu hayatınızda ki insanları gözlemleyerek sonuçlara sizde şaşırabilirsiniz. Gölge burcunuzun işaret ettiği burçtan kişileri veya o burca ait özellikleri taşıyan insanları hayatınıza çekersiniz. Örnek verecek olur ise, gölge burcunuz Koç ise, ya koç burcu insanları hayatınıza daha çok çekebilir veya Koç burcu özelliklerine sahip kişilere hayatınızda bilinçsizce yer verirsiniz. Çünkü eksik olan yönlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

Peki Sentez ve Gölge burcun hesaplamasını nasıl yaparız? Bunu açıklamadan önce Element ve Niteliklerden bahsetmek gerek. Astrolojide 4 element doktrini kullanılır. Bunlar Ateş,Hava,Toprak,Su.

Ateş: Koç,Aslan,Yay
Hava; Kova,Terazi,İkizler
Toprak; Boğa,Oğlak,Başak’tır.

Niteliklerine göre ise Burçlar; Öncü,Sabit, Değişken olarak ayrılırlar.
Öncü Burçlar; Koç,Terazi,Yengeç,Oğlak
Sabit Burçlar; Boğa,Akrep,Aslan,Kova
Değişken Olanlar ise;  İkizler,Başak,Balık,Yay burçlarıdır.

ATEŞ+ÖNCÜ = KOÇ                                                     
TOPRAK+ SABİT= BOĞA                                             
HAVA+ DEĞİŞKEN= İKİZLER                                    
SU+ ÖNCÜ: YENGEÇ                                                                                                      HAVA+SABİT=    KOVA
TOPRAK+ DEĞİŞKEN= BAŞAK  
 HAVA+ ÖNCÜ= TERAZİ      
 SU+SABİT=  AKREP    
ATEŞ+ DEĞİŞKEN= YAY 
TOPRAK+ÖNCÜ= OĞLAK  
ATEŞ+SABİT= ASLAN
 SU+DEĞİŞKEN= BALIK                


Aslında çok karışık değil, hatta bir çoğu bildiğiniz ve aşina olduğunuz şeyler. Peki sıra geldi gölge ve sentez burcumuzu hesaplamaya.  Öncelikle doğum haritamızı çıkartmanız gerekiyor. Bunun için www.astro.com’dan veya bana ulaşın kısmından mail atabilirsiniz. Doğum haritanızı çıkartmanız için Doğum yeriniz, doğum tarihiniz ve doğum saatinizi biliyor olmanız oldukça önemli. Doğum haritanızı çıkarttıktan sonra;

Yükselen Burcunuza, Güneş Burcunuza ve Ay burcunuza 3 Puan vereceksiniz
Tepe noktası,Merkür, Mars, Venüs, Merkür Jüpiter ve Satürn’e ise 1 Puan vereceksiniz.

Bu kısmı bir örnek ile yapalım, daha kolay anlaşılabilmesi için. Aşağıda benim kendi doğum haritam bulunmaktadır… 


Şekilden devam edecek olur isek;

Yükselen, güneş ve ay burcumuza 3’er puan veriyordur.
Yükselen Akrep. Su grubu Sabit bir burç 3 Puan
Güneş Boğada. Toprak grubu ve Sabit bir burç 3 Puan
Ay Koç Burcunda. Ateş grubu Öncü bir burç 3 Puan
Tepe Noktası Aslan burcu. Sabit ve Ateş grubu 1 Puan
Mars Akrep burcunda: Su grubu ve Sabit bir burç 1 Puan
Venüs Koç Burcunda; Ateş grubu ve Öncü bir burç 1 Puan
Jüpiter; Oğlak burcunda. Toprak grubu Öncü bir burç 1 puan
Satürn; Akrep burcunda. Su grubu sabit bir burç 1 Puan
Merkür Koç Burcunda; Öncü ve Ateş Grubu 1 Puan

Buradan Toplayacak olur isek;

Su Grubu: 5 Puan Alır
Toprak Grubu; 4 Puan Alır
Ateş Grubu 6 Puan alır
Hava Grubu 0 Puan

Niteliklere Bakalım;

Öncü burçlar ; 5 puan
Sabit Burçlar; 9 Puan
Değişken burçlar; 0 Puan

Sentez burç; haritamızda ki en yüksek element ile en yüksek niteliğin karşı geldiği burç ise; Ateş+Sabit bu da Aslan burcuna tekamül eder. Demek ki karakterim üzerinde Aslan burcunun etkileri de yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Gölge burç ise; En az element ile en az nitelik toplamı ise; Hava+Değişken; İkizler burcuna Tekamül eder. Demek ki hem kişiliğim üzerinde ikizler etkileri çok ama çok az bunun yanı sıra, ikizler burcu özelliklerini yansıtan insanları hayatıma çekebildiğim gibi, İkizlerin sembolize ettiği Hava grubu ve değişken nitelikte ki insanları da hayatıma bol miktarda çekebiliyorum. Kendimde ki bu eksikliği hayatıma dahil ettiğim insanlarla gideriyorum…

İşte bu da Astroloji’de öngörü aracı olarak kullanılmasa da karakter tahlillerinde başvurduğu 10larca araçtan sadece bir tanesi…


Not: Teşekkür etmek için aşağıda yer alan reklama tıklamanız yeterlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder