15 Kasım 2010 Pazartesi

Karşıt Burçlar

Güneş, doğuşundan batışına kadar gökyüzünde yarım çember çizer. Burç takım yıldızları da mevsimine göre bu yarı çember üzerine sıralanırlar. Mevsimler geçip yıl tamamlanınca yarım çember çembere dönüşür ve tüm takımyıldızlar da çember üzerine yerini almış olur.

Çember üzerinden bir takımyıldızdan diğerine yarı çap çizgisi geçirildiğinde yarıçapın iki ucunda kalan burçlar birbirinin karşıtı burç kabul edilir
Karşıt burçlar takvimi
Buna göre Koç burcunun karşıt burcu Terazi,
Boğa burcunun karşıt burcu Akrep
İkizler burcunun karşıt burcu Yay
Yengeç burcunun karşıt burcu Oğlak
Aslan burcunun karşıt burcu Kova
Başak burcunun karşıt burcu Balık burcu olmaktadır


Zira takım yıldızların gösterildiği çarkta bunlar birbirinin tam karşısında yer almaktadır.
KARŞIT BURÇLAR, birbirlerine göre birçok aykırı özellik taşımaktadır. Aynı kişide olsa birbirini bütünleyecek olan temel özellikler farklı kişilerde yer aldığından , bütünleşme gerçekleşmemekte, birbirini anlayamaz iki farklı karakter ortaya çıkmaktadır.

Örneğin Balık düşler ülkesinde yaşarken, duyguları ve iç güdüleriyle hareket ederken; Başak tümüyle akıl ve mantık kurallarıyla hareket etmekte, yaşanılan gerçek hayatı (dünyayı) esas almaktadır. Aslan insani hayat felsefesini başkaları üzerinde hakimiyet temeline bina etmişken, Kova insani herkese özgürlük ilkesiyle hareket etmektedir. Koçun kavgacı ve rekabet yapısına karşılık, Terazi insani herkesin barış içinde, kendisinin de huzur içinde yaşamasını amaçlamaktadır. İkizlerin uyum arayan kibar ve nazik tavırlarına karşın Yay insani patavatsız haliyle ortalığı karıştırmaktadır. Yengecin aşırı duyarlı ve duygusal yapısına karşılık Oğlak insanı dünyevi amaçlar peşindedir.

Karşıt burçlar arasında ortak özellik gibi görünen huylarda bile farklı ve fakat birbirini iten nitelikler bulunmaktadır. Örneğin ikizlerde , Yay da çok konuşur. İlk olarak biri diğerinin yanında konuşma fırsatı bulamayacağı için kızgınlık duyacaktır. İkinci olarak ikizler konuştuğu kadar dinlemeyi de sevdiği halde, Yay kimseye söz hakkı vermeme taraftarıdır. Yayın konuşmaları daha çok olaylara ve kişilere yönelik olduğu halde, İkizlerin konuşmaları gözlemlere ve olayların mantığına yöneliktir. Yine örneğin İkizler de Yay da gezmeyi çok sever. Ancak ikizler yakın çevrede gezmeyi seçerken, Yay uzak diyarlara gezinti düzenlemeyi; İkizler doğal güzellikleri görmek isterken, Yay insani, tarihi ve farklı kültürleri tanımayı, İkizler bildiği yerlere giderken, Yay insani hiç görmediği yerlere gitmeyi yeğleyecektir.

Yine örneğin karşıt burç olan Boğa da Akrep de kıskançtır ve bu kıskançlık sahiplenmeye dayanır. Ancak boğa kıskanırken kıskanılmayı da isterken, Akrep kıskanılmayı istememekte, canının istediği şekilde ilişkiler kurma yolunun seçmekte, ancak karşı tarafa bu hakkı tanımamaktadır.

Yinede karşıt burç insanlarının birbirlerinden öğrenecekleri çok şey vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder